Matematik

Det finns mer tid i timplanen för matematik, ämnet har utökats. Det ger möjlighet till att utforska på olika sätt, att undersöka.

Vi prövade att bygga torn av gelehallon. Materialet fick eleverna köpa, och göra en egen budget för bygget. De hade 10 000 000 att handla för. Varje gelehallon kostade 250 000, varje tandpetare kostade 100 000 och tiden kostade 1 000 000 per minut.

Det räknades, ritades och byggdes under full koncentration. Samtalen om stadiga konstruktioner förde oss in i teknikämnet. Vi konstaterade också att materialet vi byggt med gick bra att återanvända, i all fall en gång… Sedan var det borta 🙂

Här finns länken till Beppes matematiksida, där idén var hämtad.
http://www.matteboken.se/beppematik

Så här såg uppgiften eleverna fick att arbeta med:
gelehallontorn

Slutligen en bild på det vinnande tornet. Det blev 19 cm högt. img_1628

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *